Praca z agregatami do natrysku pianki , oraz komponentami poliuretanu wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Przestrzeganie poniższych zasad uchroni nas i współpracowników przed utratą zdrowia, a nawet życia.BHP pracy z agregatami do natrysku pianki poliuretanowej to priorytet w pracy operatora maszyny natryskowej PU
Zasady pacy ze składnikami pianki poliuretanowej do natrysku.
Uwaga: Niekontrolowane połączenie dwóch składników ISO i POLY może spowodować uszkodzenie sprzętu, zniszczenie zakupionych materiałów natryskowych, a nawet uszkodzenie ciała. Żeby przeciwdziałać połączeniu się tych dwóch składników musimy zawsze utrzymywać wilgotne części osobno i nigdy nie mieszać płynów POLY i ISO.
Wrażliwośc składników pianki poliuretanowej na wilgoć.
Isocyanaty są katalizatorami używanymi w dwuskładnikowych pianach poliuretanowych. ISO reaguje z wilgocią a rezultatem tego SA twarde kryształy mogące uszkodzić maszynę. Początkowo na ISO będzie się klarować cienka warstwa żelu i nastąpi wzrost lepkości. Jeśli ta warstwa będzie użyta do natrysku, to obniży ona wydajnośc i długość życia maszyny. Ilość wytworzonej warstwy żelu i kryształków zależy od ilości zmieszanego ISO , temperatury i wilgotności.
Zmiana natryskiwanych materiałów:
Przy obsłudze urządzenia występuje ryzyko porażenia prądem elektrycznym. Nieprawidłowe uziemienie maszyny do natrysku poliuretanu może spowodować jego uszkodzenie , oraz porażenie prądem operatora. Zaleca się przetestowanie gniazda zasilającego testerem do gniazd trójfazowych w celu wykrycia nieprawidłowości w podłączeniu sieci.
Toksyczne płyny , lub pary mogą powodować poważne obrażenia po dostaniu się do naszego organizmu.
Natryskując piankę poliuretanową musisz używać środków ochrony osobistej kiedy prowadzisz pracę, serwisujesz maszynę, lub przebywasz w obszarze prowadzonych prac. Przestrzeganie BHP przy natrysku pianki poliuretanowej pomoże ci uniknąć poważnych obrażeń wliczając obrażenia oczów, zatruć, poparzeń, albo utraty słuchu. Obowiązkowe wyposażenie ochronne operatora agregatu do natrysku pianki poliuretanowej to:
Wysokie ciśnienie składników pianki poliuretanowej przy wyjściu z pistoletu, przecieki z węża, albo uszkodzone opakowania do transportu składników mogą uszkodzić skórę i doprowadzić do zakażenia. Nie lekceważ żadnego skaleczenia.
Zagrożenie ogniem i wybuchem.
Palne opary farb i materiałów chemicznych mogą być przyczyną zaprószenia ognia i wybuchu. Zapobieganie wybuchowi i zaprószeniu ognia:
Podgrzewane składniki pianki poliuretanowej w ograniczonych przestrzeniach jak węże może spowodować ich uszkodzenie. Utrzymywanie zwiększonego ciśnienia w maszynie może spowodować uszkodzenie sprzetu i obrażenia operatora.
Zagrożenie reakcjami Chemicznymi z aluminium.
Używanie preparatów natryskowych , które nie są przeznaczone do kontaktu z aluminiowymi częściami może spowodować reakcję chemiczne niszczące części maszyny. Może wtedy dojść do uszkodzenia części agregatów do natrysku pianki poliuretanowej.
Zagrożenie wynikające z nieprawidłowego używania sprzętu.
Nieprawidłowe używanie agregatu do natrysku piany poliuretanowej może powodować obrażenia i śmierć.
Zagrożenie ruchomymi częściami.
Ruchome części mogą zranić, lub odciąć palce i inne części ciała.
Zagrożenie poparzeniem.
Elementy maszyny mogą być gorące podczas natrysku. Żeby uniknąć oparzeń nie należy dotykać gorącego płynu i nagrzanych części. Należy poczekać aż maszyna wystygnie jeśli chcemy przeprowadzać jakieś naprawy, czy też konserwację.
Materiały łatwopalne
Niektóre materiały łatwopalne mogą mieć niską temperaturę zapłonu poprzez co mogą wywołac zagrożenie w postaci zaprószenia ognia. Proszę o zapoznanie się z materiałami informacyjnymi producenta na temat natryskiwanej powłoki.
Do natrysku pianki poliuretanowej oprócz maszyny będziemy potrzebować sprężarki i opcjonalnie agregatu prądotwórczego. Zacznijmy może od sprężarek. W agregatach do natrysku pianki poliuretanowej Sanberg serii SG-100, SG-200, SG-300 zapotrzebowanie na powietrze wynosi 1000L/min. W maszynach hydraulicznych zapotrzebowanie na powietrze jest mniejsze i wynosi 400L/min. Kupując sprężarkę musimy zastanowić się nad tym, ile miejsca możemy na nia poświęcić, jaką mocą zasilania dysponujemy i ile możemy wydać pieniędzy. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że sprężarka sprężarce nierówna, gdyż istnieją różne typy sprężarek. Sprężarki tłokowe i śrubowe są najpopularniejszymi sprężarkami używanymi przy natrysku pianki poliuretanowej.
Najważniejszym parametrem przy wyborze sprężarki nie jest jej zbiornik. Liczy się realna produkcja sprężonego powietrza na minutę przez urządzenie. Przy zapotrzebowaniu rzędu 1000 l/ min musimy się zastanowić co wybrać. Musimy pamiętać, że sprężarka może przysporzyć nam problemu, który będzie objawiał się tym, ze podłączymy zestaw pod sieć, albo agregat , a zabezpieczenia przeciążeniowe wystrzelą nam przy starcie. Dlaczego tak się dzieje??? Otóż odpowiedź jest bardzo prosta. Przy starcie każde urządzenie pobiera znacznie więcej prądu niż podczas normalnej pracy. Podczas gdy sprężarka ma 7,5 kw to przy starcie będzie pobierała 14 kw. Są różne sposoby, żeby ograniczyć efekt szybkiego startu, a jednym z nich jest tzw. Softstart. Jest to dosyć drogie rozwiązanie, bo kosztuje kilkaset złotych, ale się sprawdza. Rozwiązaniem dosyć drogim, ale skutecznym są sprężarki śrubowe o napędzie spalinowym. Odchodzi nam problem zasilania w prąd.
Jakiej firmy urzadzenia poleca Sanberg??? Nie możemy dać odpowiedzi na to pytanie, gdyż na rynku jest dużo sprzętu na rynku, a my nie faworyzujemy żadnej z firm która produkuje sprężarki czy agregaty. Jeśli chodzi o sspężarki, które sprzedajemy, to sprężarki firmy Walter Kompressortechnik. Sami posiadamy kompresor tłokowy Walter SG-1400 ze zbiornikiem 500L. Jest to maszyna, która spełnia normy zapotrzebowania na powietrze, ale ma ona jedna wadę. Jest ona duża i głośna. Po kilku sezonach z tą sprężarką stwierdziłem, ze gdybym miał kupowac drugi raz sprężarkę, to wydałbym troszkę więcej pieniędzy na sprężarkę śrubową.
Następnym urządzeniem, które musimy zakupić jest agregat.Jeśli chcemy mieć zasilanie na budowach gdzie nie ma tzw. siły 400Vgenerator prądu będzie dobrym wyborem. Agregat rozwiązuje nam dużo problemów, jednak sam też może się stać problemem. Jak dobrać agregat do zestawu maszyna do natrysku pianki plus sprężarka? To dosyć proste, tylko musimy wiedzieć czego dokładnie chcemy i co chcemy osiągnąć. Jeśli na agregacie ma pracowac maszyna, to wystarczy tylko agregat o mocy 15kw. Jeśli ma pracować na tym maszyna plus kompresor, to musimy mieć większy agregat, którego moc będzie około 25-30 kw. Dlaczego napisałem moc w przedziale? Musimy też zostawić zapas mocy dla agregatu żeby pracował cały czas nie na pełnej mocy, a na mocy która nie spowoduje że po miesiącu spali się w nim prądnica.
Jakiej firmy urzadzenia poleca Sanberg??? Nie możemy dać odpowiedzi na to pytanie, gdyz na rynku jest dużo sprzętu na rynku, a my nie faworyzujemy żadnej z firm która produkuje sprężarki czy agregaty. Jeśli chodzi o sspężarki, które sprzedajemy, to sprężarki firmy Walter Kompressortechnik. Sami posiadamy kompresor tłokowy Walter SG-1400 ze zbiornikiem 500L. Jest to maszyna, która spełnia normy zapotrzebowania na powietrze, ale ma ona jedna wadę. Jest ona duża i głośna. Po kilku sezonach z tą sprężarką stwierdziłem, ze gdybym miał kupowac drugi raz sprężarkę, to wydałbym troszke więcej pieniędzy na sprężarkę śrubową.
Te pytanie zadaje sobie zawsze przedsiębiorca chcący zająć się natryskiem pianki poliuretanowej. Wybór maszyny do natrysku pianki poliuretanowej to decyzja bardzo ważna, gdyż ceny za Agregat do Natrysku Pianki Poliuretanowej oscylują od kilkudziesięciu tysięcy do nawet setek tysięcy. Przy nieodpowiednim wyborze maszyny możemy narazić się na duże koszty związane z serwisem i kosztami eksploatacji, co może pochłonąć dużą część naszego zysku z wykonanych usług. A więc co wybrać??? Odpowiedź jest bardzo prosta, jak maszyna , która ma wykonywać prace w naszej firmie. Najlepszym wyborem są maszyny , które zbudowane są z części znormalizowanych, które możemy dostać w sklepie firmy Sanberg. Części muszą być znormalizowane i w metrycznym rozmiarze. Takie części są tanie i ogólnodostępne. Większość części do maszyn do natrysku pianki poliuretanowej można zamówić za granicą, jednak koszt przesyłki w niektórych przypadkach przekracza cenę części. Części zamienne w naszym sklepie są tańsze niż w sklepach zagranicznych. Po co narażać się na koszty?
Kupno maszyny do natrysku pianki poliuretanowej , to jak kupno samochodu. W pierwszej kolejności wybieramy markę która jest ekskluzywna, ale jak patrzymy na cenę zakupu i na części , to nasz wybór koncentruje się na samochodzie, który możemy naprawić w tani sposób na częściach dostępnych w sklepie z częściami motoryzacyjnymi w naszym mieście. Jeśli zależy nam na samochodzie, który będzie nas woził i będzie tani w zakupie nasz wybór pada na średnią półkę, jaką reprezentuje firma Sanberg. Część klientów pomimo kosztów zdecyduje się na zakup ekskluzywnej marki, ale nie są świadomi kosztów, jakie wygeneruje w przyszłości maszyna. Czeka ich w krótkim czasie starcie z rzeczywistością i znacznymi wydatkami.
Dlaczego my ??
Alternatywą dla drogich maszyn są maszyny do natrysku pianki poliuretanowej firmy Sanberg, które są dostępne w przyzwoitych cenach dla każdej firmy i są wysyłane z terytorium Polski w ciągu godziny od dostania zlecenia. Klient dostaje paczkę z częściami w przeciągu 24 godzin. Na stanie mamy 90% części zamiennych do naszych maszyn. Co przemawia za wyborem maszyn z firmy Sanberg? Cena zakupu naszych maszyn jest jedną z najniższych cen na maszyny tego typu przez co maszyna szybko się zwraca. Ceny części maszyn Sanberg nie pogrążają budżetu firmy przez co zysk zostaje klientowi w kieszeni. Nasza maszyna może zwrócić się w bardzo krótkim czasie. Chyba o to chodzi w prowadzeniu biznesu?? Sanberg to najlepsze reaktory do natrysku pianki poliuretanowej w klasie średniej.
Niewątpliwa zaletą maszyn pneumatycznych jest ich bardzo prosta budowa, małe wymiary, większa mobilność, niższa cena w porównaniu do maszyn hydraulicznych. Maszyny pneumatyczne osiągają ciśnienie robocze rzędu 250 bar. Agregaty pneumatyczne wymagają mniejszego zapotrzebowania w prąd, niż maszyny hydrauliczne. Wadą maszyn pneumatycznych jest większe zapotrzebowanie w prąd w stosunku do maszyn hydraulicznych.
Agregat do Natrysku Poliuretanu z napędem hydraulicznym cechuje się dużą wydajnością i służy do natrysku pianki poliuretanowej na dużych powierzchniach jak hale, hangary, magazyny, fermy drobiu i inne. Zaletą tych maszyn jest niskie zużycie powietrza rzędu 400l/min, gdzie w maszynach pneumatycznych wymagane jest 1000l/min.
Maszyna hydrauliczna. Agregat do Natrysku Poliuretanu jest znacznie cięższy od pneumatycznego, gdyż posiada zbiornik na olej hydrauliczny i siłowniki hydrauliczne pompujące czynnik do natrysku.
Przemieszczanie tej maszyny jest utrudnione przez gabaryty, które są większe niż w maszynach pneumatycznych. Najważniejszą cecha maszyn hydraulicznych jest ich stabilność pracy. Strumień natryskiwanej piany jest bardzo silny i jednolity. W podstawowych i tańszych modelach pneumatycznych widać mniejszą moc i minimalne wahania ciśnienia. Nie ma to jednak wpływu na jakość natryskiwanej piany, gdyż czynniki podawane są w takich samych proporcjach na każdy z węży.
W ofercie firmy Sanberg każdy może wybrać Agregat do Natrysku Poliuretanu taki jak jest mu potrzebny. Modele Sanberg SG-100, Sanberg SG-200, Sanberg SG-300 to modele pneumatyczne. Modele Sanberg SG-400, Sanberg SG-450, Sanberg SG-500 i Sanberg SG-550 to modele hydrauliczne.
Na uwagę zasługuje fakt, że maszyny hydrauliczne i pneumatyczne różnią się poborem mocy do pracy agregatu. Agregat do Natrysku Poliuretanu o napędzie pneumatycznym może maksymalnie miec zapotrzebowanie do 11 kw. Agregat do Natrysku Poliuretanu o napędzie hydraulicznym może mieć zapotrzebowanie na energię elektryczną nawet ponad 22kw jesli zamówimy wersję z silniejszymi grzałkami. Jesli mamy zapotrzebowanie 22 kw na prąd w maszynie hydraulicznej, to potrzebny bedzie nam duży agregat prądotwórczy do zasilania.